Menu

Maria Montessori

Maria Montessori córka Alessandra Montessori i Renilde Stoppani, matka Maria Montessori, pierwsza we Włoszech, kobieta lekarz, twórczyni systemu pedagogicznego, urodzona 31 sierpnia 1870 roku w miejscowości Chiarawall (Ancona) we Włoszech.

czytaj więcej

Nauczyciel Montessori

... jest odpowiedzialny za przygotowanie otoczenia w sposób dostosowany do potrzeb i możliwości dzieci, zgodnie z fazami rozwoju w których się aktualnie znajdują, ale przede wszystkim z należytą troską, ma dbać o ład i porządek wśród pomocy.

czytaj więcej

Podstawowe pojęcia w pedagogice Montessori

Maria Montessori pisała o dwóch embrionach. Pierwszy to ten znany wszystkim, embrion biologiczny, zarodek człowieka odnoszący się do życia prenatalnego.

czytaj więcej

Proces dydaktyczny

Organizacja procesu wychowawczo-dydaktycznego w przedszkolu elipsoida - jego istota i specyfika.
Pedagogika Montessori polega na odmienności procesu wychowawczo-dydaktycznego od tradycyjnego. Nie gra tu roli ani czas, ani kolejność przyswajanych treści.

czytaj więcej

Formy pracy:

Zajęcia indywidualne (tzw. swobodna praca)
Zajęcia grupowe (muzyczne, plastyczne, językowe, ruchowe, logopedyczne, zajęcia na elipsie, itd.)

czytaj więcej

Swoboda w Montessori

Swoboda była rozumiana przez Marię Montessori następująco:
"... Z punktu widzenia biologicznego pojęcie swobody w najwcześniejszym dzieciństwie powinno być rozumiane jako warunek sprzyjający rozkwitowi osobowości (...) "

czytaj więcej

Reguły swobodnej pracy, skierowane do ucznia

Nie przeszkadzaj innym w pracy.
Nie mów głośno, wystarczy szept.

czytaj więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookies i zapisuje je na Twoim urządzeniu. Pozostając na stronie akceptujesz taki stan rzeczy.

akceptuję czytaj więcej
do góry